Autor - Lucie Johanovská

Druhou polovinu 22. Lípy Musicy zahájí vokální večery

29.9.2023 11:55 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje se začátkem října do své druhé poloviny. Na svém programu má dva mimořádné vokální projekty. V úterý 3. října se festival opět představí v Sasku, druhý letošní koncert německé kapitoly se tradičně ve svátek znovusjednocení Německa uskuteční v Großschönau. Místní evangelicko-luteránský kostel rozezní nastudování ikonických Pašijí soudobého estonského skladatele Arvo Pärta v podání Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. V sobotu 7. října se festival vrací opět do České Lípy, v kostele Mistra Jana Husa bude uveden písňový recitál tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše, kterého v romantickém programu doprovodí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Svatováclavský svátek klavíru

29.9.2023 11:11 | Lípa Musica

Svátek svatého Václava se na letošním ročníku Lípy Musicy stal svátkem klavíru. Ačkoli je festival již ve své polovině teprve 28. září byla zahájena koncertní rada letošní umělecké garantky, první dámy českého klavíru paní Jitky Čechové. A nebylo to zahájení ledajaké. Jitka Čechová zvolila velmi ambiciózní program, který není v běžné koncertní praxi vůbec obvyklý. Večer nabídl festivalovým návštěvníků hned tři kontrastní koncertantní díla, v nichž hlavní roli hrála Jitka Čechová. Ta se představila jako sólistka v triu a duu s violoncellistou Janem Páleníčkem, trumpetistou Jiřím Houdkem a houslistou Janem Talichem. Umělce doprovodila Komorní filharmonie Pardubice za řízení Jana Talicha. Nadšené publikum umělci odměnili dvěma přídavky, které přednesla Jitka Čechová se svými kolegy ze Smetanova tria, violoncellistou Páleníčkem a houslistou Talichem. Bravo!

Intimní večer v synagoze

28.9.2023 10:23 | Lípa Musica

Intimním, ba klubově laděným večerem zasazeným do prostor nejmladší české židovské synagogy pokračoval 22. ročník festivalu Lípa Musica ve středu 27. září v Liberci. Architektonicky zajímavě řešený prostor se spirálovým ochozem nad modlitebnou naplnila hudba unikátního nástrojového propojení. Klarinet vyzval k dialogu loutnu v podání dvou význačných interpretů, slavného klarinetisty Davida Orlowského a jednoho z předních světových loutnistů Davida Bergmüllera. Večer nabídl neotřelé propojení a rozhovor hudby staré i nové, komponované dvojici interpretů. Ti ukázali, že svojí hudbou organicky splývají v jednoho ducha a jedno tělo a titul programu Alter ego se stal naprosto přiléhavým. Meditativní hudební výlet do dosud neprobádaných zvukových světů na vlnách různých hudebních stylů a svrchované virtuozity byl výjimečným zážitkem, který zaplněná synagoga vyslechla soustředěně, doslova bez dechu… Nadšené přijetí hudebníci odměnili dvěma přídavky.

Lípa Musica ve své polovině a poprvé s Jitkou Čechovou

25.9.2023 08:31 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završí v tomto týdnu svoji první polovinu dvěma koncerty v Liberci a Novém Boru, kde se poprvé představí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Ve středu 27. září se uzavře letošní trojlístek libereckých koncertů festivalovou premiérou v architektonicky atraktivních prostorách tamní Nové synagogy. Protagonisty večera s titulem Alter Ego bude německy mluvící dvojice hudebníků – klarinetista David Orlowsky a loutnista David Bergmüller. Unikátní spojení těchto nástrojů zazní v programu složeném z úprav skladeb Purcella, Dowlanda či Kapsbergera v kontrastu se soudobými autorskými kompozicemi interpretů. Na svátek svatého Václava Lípa Musica tradičně zavítá do Městského divadla v Novém Boru se slavnostním programem složeným netypicky ze tří koncertantních děl autorů Voříška, Šostakoviče a Mendelssohna-Bartholdyho. Hlavní sólistkou večera, která vystoupí ve všech třech dílech, bude klavíristka Jitka Čechová, letošní festivalová umělecká garantka. K Jitce Čechové se připojí trumpetista Jiří Houdek a kolegové ze Smetanova tria za orchestrálního doprovodu Komorní filharmonie Pardubice řízené Janem Talichem. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Západovýchodní díván v Prysku

23.9.2023 01:16 | Lípa Musica

Sedmý festivalový večer letošní Lípy Musicy se v pátek 22. září uskutečnil v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku. Ten se stal dějištěm výjimečného projektu německého souboru Anima Shirvani, který návštěvníkům představil dialog západní a východní hudby i poezie. V sousedství renesanční evropské hudby známých autorů Praetoria, Senfla nebo Kapsbergera zněla tradiční hudba persko-arabská, nová i staršího data, a soubor představil i několik tradičních orientálních nástrojů. Oba světy se propojují i v díle básníků Goetha a Háfize, jejich verše umělci do programu vetkli. Exotické hudební putování po hedvábné stezce bylo osvětovým exkurzem do hudebního umění orientu, který české publikum nemá běžně možnost na domácí hudební scéně slyšet. Orientální melodie a rytmy v důmyslném propojení s hudbou 16. a 17. století zakotvené v našem regionu ukázaly na blízkost kultur i duchovních základů. V České republice poprvé vystupující ansámbl, jehož umělecký vedoucí, hráč na starý francouzsky pozoun Tural Ismayilov sympaticky promlouval k publiku česky, sklidili vřelé přijetí publika.

Jiráskovo divadlo otevřel famózní Janoska Ensemble

19.9.2023 13:33 | Lípa Musica

Českolipské Jiráskovo divadlo se znovuzrodilo do krásy a Lípa Musica při této příležitosti přichystala mimořádný koncert světově proslulého souboru Janoska Ensemble. Ten se uskutečnil v pondělí 18. září a nabídl nový ceněný projekt populárního kvarteta muzikantů původem ze Slovenska, který si doslova hraje s hudbou velikánů začínajících na písmeno B a současně okouzluje výjimečným smyslem pro improvizaci. Zkrátka The Big B's! Do posledního místa zaplněné divadlo, které navštívila i řada významných hostů, pohltil dechberoucí Janoska style sršící hudebním mistrovstvím, vtipem a energií. Janoska Ensemble vytváří nové, dosud neslyšené synergie, mosty mezi originálem a jeho moderní interpretací ve spojení s fúzí improvizace, kreativity a virtuózního mistrovství. Vzrušující a osvěžující večer odměnilo plné auditorium takřka nového divadla bouřlivým potleskem od samého počátku a dlouhotrvajícími ovacemi vstoje na samotný závěr. Bravo Janoska Ensemble!

Tural Ismayilov: Stavíme most mezi kulturami

19.9.2023 11:00 | Lípa Musica

Západovýchodní díván, jeden z vrcholů básnické tvorby Johanna Wolfganga von Goethe inspirovaný tvorbou perského básníka Háfize, je selamem, pozdravem, který Západ vysílá Východu, neboť se nabažil svého zimomřivého vyhublého spiritualismu a rád by se osvěžil zdravým tělesným světem Orientu. Tak charakterizoval Goethovo dílo německý romantik Heinrich Heine okouzlený úchvatným pocitem životní rozkoše, kterou Goethe musel prožívat, když stvořil verše tak lehké, tak blažené, tak nadýchané a vzdušné, že se člověk nad nimi v údivu zarazí a sám sebe se ptá, jak něco takového bylo v němčině vůbec možné… Jedno z nejintimnějších děl o vztahu Okcidentu a Orientu inspirovalo od svého vzniku řadu umělců všech možných oborů. Hudebníci souboru Anima Şirvani interpretují Goethův Díván ze svého osobního, bohatě pluralitního pohledu pramenícího v zázemí v historickém regionu Širván, kde velká hedvábná stezka spojovala Západ a Východ po tisíc let… Západní hudbu kombinují s mugamem, improvizovanou hudbou podle specifických pravidel, kterou si již od středověku předávají generace hudebníků na pomezí Evropy a Asie. Nefalšovanou hudební vůni a chuť orientu v dialogu se západní křesťanskou kulturou si můžete vychutnat v pátek 22. září v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku a při této příležitosti jsme uměleckému vedoucímu souboru, trombonistovi Turalu Ismayilovi položili pár otázek.

Lípa Musica zve tento týden na exotické hudební výlety

19.9.2023 09:00 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v uplynulých dnech nabídl svým návštěvníkům vynikající výkony v komorních programech s houslistou Josefem Špačkem, violoncellistou Tomášem Jamníkem, souborem Collegium 1704 a pěvkyní Lucile Richardot a v pondělí 18. září se zapojil do oslav znovuotevření českolipského Jiráskova divadla s energickým Janoska Ensemble. V tomto týdnu má festival na programu dva exotické hudební výlety. V pátek 22. září uvede v Prysku německý soubor Anima Şirvani, který se v Česku představí poprvé, a to s programem nabízejícím unikátní dialog evropské renesanční a barokní hudby a východní hudby z oblasti Persie a Anatolie. V sobotu 23. září zavítá Lípa Musica do Kamenického Šenova. V místním kubistickém kině Hvězda bude uveden program Misterio del Ángel, coby hudebně-taneční pocta argentinskému tangu, jeho králi Ástoru Piazzollovi a dalším autorům v podání Escualo Quinteta, zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečního dua Tangonexion. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.