Dnes je 03. 10. 2024
svátek má Bohumil

Rozpočtové provizorium České Lípy

Na prosincovém zastupitelstvu České Lípy došlo k dosud nevídané události – nebyl schválen rozpočet na rok 2014, a poprvé v novodobé historii tak město „upadlo“ do hospodaření podle pravidel rozpočtového provizoria. Tato pravidla byla zastupitelstvem schválena na období prvního čtvrtletí letošního roku. Během této doby musí být schválen řádný rozpočet města, nebo musí být provizorium prodlouženo.

Rozpočet města je tím nejzákladnějším podkladem pro jeho řízení, pro jeho činnost a rozvoj. U tak významné věci „trochu“ postrádám, jako občan a volič, větší mediální aktivitu jak vedení menšinové radniční koalice, tak zůstatku zastupitelstva. Proto uvedu několik čísel jako podklad pro zamyšlení těm spoluobčanům, které by to snad mohlo zajímat...

Celkem má tabulková část rozpočtu 24 stránek, naproti tomu textová - důvodová zpráva dvě, včetně předkládacího listu. Obojí je přístupné na webových stránkách města.

Ponechme nyní, alespoň na chvílí, stranou úvahy proč se jednotliví zastupitelé, nebo zastupitelské kluby rozhodly nepodpořit původní prosincovou verzi a podívejme se na samotný návrh rozpočtu, jak ho předkládá pro středeční zasedání zastupitelstva vedení – rada města, v podobě zveřejněné 2. ledna tohoto roku.

Určitě nejzákladnějším údajem je výše navrhovaných příjmů a výdajů – jejich vzájemný poměr. Ten činí, v tisících Kč, příjmy: 512 986; výdaje: 544 749. Tak vidíme, že rozpočet obnáší na příjmové i výdajové stránce více než půl miliardy korun. Jistě jde o nemalou částku, kterou je možno si přiblížit například na tom, že město má denní obrat (včetně víkendů a svátků) bezmála jeden a půl milionu korun. To je pochopitelně jen průměr, neodrážející skutečný průběh toku peněz účty města, ale pro přiblížení si významu a objemu hospodaření města je dokreslující.

Také vidíme, že rozpočet je navržen jako nevyrovnaný – ztrátový, deficitní, ve výši téměř 32 milionů korun. To není, v porovnání s celým rozpočtem, až tak ohromná částka, v procentním vyjádření je to necelých 6 procent rozpočtu, ale přeci jen – 32 milionů. Vedení města navrhuje tento deficit vyrovnat – dofinancovat, použitím prostředků z Investičního fondu města. Objem prostředků v tomto IF činil na konci roku 2013 cca 109 milionů korun. Vedení města Česká Lípa předpokládá určité příjmy ze zatím neschválených dotací státních a evropských peněz do tohoto IF v průběhu roku 2014 s tím, že na konci roku 2014 by na Investičním fondu byly v optimálním případě necelé 102 miliony korun. To je první problém a typický rys hospodaření stávající menšinové radniční koalice. Rozdíl asi 7 milionů korun je dokladem toho, jak postupně a dlouhodobě “vyjídá“ Investiční fond České Lípy, který byl původně určen pouze pro financování významných a neopakovatelných investic, běžnými investicemi a běžnou údržbou majetku města. Každoročně z něj odčerpá několik milionů korun.

Právě to může být pro část zastupitelů, a pokud jsem správně informován, tak pro zastupitele zvolené na kandidátce KSČM tomu tak skutečně je, nemalý, v čase se kumulující problém. Zejména pokud IF disponoval před 5 lety částkou okolo 200 milionů korun.

Zde je vhodné připomenout několik čísel z materiálu, který s rozpočtem úzce souvisí. Z tzv. Střednědobého rozpočtového výhledu na léta 2015 – 2019, který je předkládán společně s rozpočtem. V tomto podkladu jsou specifikovány významné závazky města Česká Lípa: ještě 9 let, do roku 2023, bude splácet úvěr na Sportareál v celkové aktuální výši zůstatku téměř 143 milionů Kč; dalším nemalým závazkem je převzatý úvěr za Bytové družstvo Lada v aktuální výši zůstatku více jak 135 milionů korun, jehož splatnost skočí až rokem 2025. Úhrnem tedy 298 000 000 korun. Ano, Česká Lípa je zadlužena více, než polovinou svého ročního rozpočtu. Jsou zavázána zastupitelstva ještě pro budoucí tři volební období.

To je jedna stránka problémů navrženého rozpočtu. Tou druhou jsou z mého pohledu investice, lépe řečeno jak jejich zacílení – věcné určení, tedy do čeho se bude investovat, tak částky, za které byly předchozí investice realizovány. Například od samého počátku považuji za přemrštěnou sumu téměř 20 milionů Kč, která byla vynaložena na výstavbu hřiště s umělou trávou na Městském stadionu, byť jsem jeho zřízení vždy plně podporoval.
Rozhodně by neměly zůstat stranou ani příspěvky města jeho příspěvkovým organizacím. Tedy přezkoumání účelnosti jejich vynakládání. Například jen na mzdové a osobní náklady příspěvkové organizace Sport Česká Lípa plánuje město vydat více jak 13,5 milionu korun.

Ve středu 22. ledna se od 16.00 hodin může každý z nás přesvědčit osobně, ale třeba i prostřednictvím on-line přenosu, jak k rozhodování o rozpočtu přistoupí naši zastupitelé.