Dnes je 03. 10. 2024
svátek má Bohumil

Dorostenci se probojovali do čtvrtfinále MČR

Česká Lípa hostila o tomto víkendu osmifinále Mistrovství České republiky dorostenců, kterého se zúčastnilo i českolipské FBC. Proti České Lípě se postavily pražské týmy, které jsou považovány vedle severomoravských týmů za nejsilnější, v sobotu dorostence čekal FBŠ Bohemians Praha a Tatran Střešovice, v neděli pak SSK Future.

Česká Lípa nakonec postoupila ze čtvrtého místa, za 14 dní narazí na FBC Ostrava. Finálová část se však kříží s juniorskou baráží, ve které se Lípa střetne s Libercem.

FBC PD Dědek Česká Lípa – FBŠ Bohemians Praha 4:10 (0:2, 2:2, 2:6)

Pro většinu hráčů to byla první zkušenost se soupeřem zvučnějšího jména, podle toho vypadalo téměř celé utkání.

Domácí spíše přihlíželi zdařilé kombinaci Bohemky a jediní, kdo z českolipského týmu hrozil, bylo juniorské kvarteto  – Pražan, Jansa, Mach, Hřebřina. Již na začátku utkání ukázala Bohemka svojí sílu, Nushart se v první minutě nemýlil. V sedmé minutě ho napodobil Uher a bylo to již o dvě branky.

Na začátku třetiny vystrčily růžky i domácí, kapitán Mach na sebe vzal zodpovědnost a prostřelil hostujícího brankáře.  Na branku však přišla rychlá odpověď, Uher a po něm Bílek přidali na soupeřovo skóre další dvě branky. Poslední slovo ve druhé části si vzal českolipský bojovník Mach, který po akci Kněžoura snížil na přijatelných 4:2.

Začátek poslední části však opanovalo družstvo Bohemians, v prvních minutách vstřelilo rychlé tři branky, proti kterým nepomohl ani time-out domácích. Domácí zbraně nesložili, Jansa se nejprve prosadil sám a poté našel Hřebřinu, který snížil na 7:4. V posledních třech minutách si však FBC nechalo dát tři laciné branky, které daly výsledku jasnou podobu v poměru 10:4. Bohemians nakonec celé osmifinále jasně vyhráli.

FBC PD Dědek Česká Lípa – TatranStřešovice  7:5 (3:2, 1:1, 3:2)

Jestliže první utkání bylo z českolipské strany ustrašené, to druhé proti nejzvučnějšímu florbalovému klubu z ČR byl naprostý opak. Množství osobních soubojů, které vyhovují spíše České Lípě, než technických týmům z Prahy, velký důraz v obou brankovištích a fyzická kondice juniorské formace byla hlavním českolipským těžítkem na vahách.

Už v první minutě vystihl rozehrávku Nápravník, který našel Jansu na středu a ten se v tomto zápase většinou nemýlil – 1:0. Ve druhé minutě ukázali „šenovskou“ spolupráci Jansa s Machem, první našel druhého, který si z křídla našel volné místo v němečkově brance. Třetí minuta, třetí branka, tatranský Kolísko vystihl nepřesnou rozehrávku a poradil i s výborným Faltejskem v brance FBC. Českolipští i přes občasné závary před domácí brankou tahali za delší konec provazu, na konci třetiny přidal další branku Mach po akci Jansy. Minutu před koncem první části se prosadil i Tatran zásluhou Slavíka.

I druhá třetina byla velmi vyrovnaná, branky padly jen dvě, nejprve zásluhou Jansy o minutu později přišla i tatranská chvíle díky Lážovi. Poslední část byla velkým bojem, Tatran hned po třiceti vteřinách smazal náskok České Lípy, David stál na konci soupeřovi souhry a začínalo se téměř od začátku. První formace FBC si v poslední části vynutila velký tlak, Pastor od mantinelu našel Macha, který z první prostřelil z dálky vše, včetně trochu přemotivovaného Němečka. O dvě minuty bylo v táboře České Lípy ještě veseleji, Hřebřina si protáhnul střídání v brankovišti soupeře, kde si našel odraženou pražanovu střelu  - 6:4. Šestá branka odstartovala velký tlak Střešovic, jiskřičku naděje vykřesal Slavík – 6:5. Posledních pět minut nabídlo početnému publiku v hale velké drama se šťastným koncem. Tatran dostal možnost zahrát přesilovou hru 5:3 po vyloučení Pražana a Matějíčka, bránící trojice však odvedla skvělou práci a soupeře téměř k ničemu nepustila. Závěrečnou power-play zhatil Jansa, který vypíchl míček a ze vzduchu ho dostal do prázdné branky.  Česká Lípa tak po bojovném výkonu porazilo Tatran 7:5 a zajistila si historickou účast ve čtvrtfinále.

FBC PD Dědek Česká Lípa – SSK X3M Future 8:8 (1:6, 2:2, 5:0)

Ačkoliv oba týmy měly zajištěné čtvrtfinále, usilovali stále o co nejlepší výchozí pozici, oba by se v případě výhry posunuly na druhé místo osmifinálové skupiny. Utkání začalo i skončilo pro oba soupeře neskutečně a asi si ho budou na dlouho pamatovat.

20. vteřina 0:1, 23. vteřina 0:2, 29. vteřina 0:3 pro Future, tři přesné střely k tyči vyhnaly z branky již po půl minutě bezmocného Faltejska. Aby toho nebylo pro Českou Lípu málo, v páté minutě se zpoza branky jednoduše prosazuje Brejcha – 0:4. FBC se pomalu po tvrdém KO začalo zvedat, Jansa si pohrál s celou obranou a snížil z brankoviště na 1:4, uvolněně hrající pražský tým však přidal hned další dvě branky, nejprve potrestal špatný návrat první formace souhrou do prázdné brány a poté nepokryla druhá pětka volný úder z rohu a nachytala brankáře na první tyč – 1:6!

Důrazný proslov o přestávce hru ve druhé třetině zvednul, nejprve Jansa a po něm Mach zajistili výborný nástup do druhé části, 3:6. Přišla však opět studená sprcha v podání SSK, který odskočil do konce periody dvěma zásahy na pětibrankový rozdíl a nikoho v hale nenechal na pochybách, že dnešní zápas je v jeho režii, ale..

Česká Lípa nasadila k neskutečnému výkonu, ve 34. minutě se nechal vyloučit Cihlář za vrážení a odstartoval tak 11ti minutovou stíhací jízdu. Vteřinu před koncem trestu se prosazuje z přesilovky Jansa, o tři minuty déle Mach a Česká Lípa začala cítit pět minut před koncem šanci na zdramatizování utkání. Díky tlaku Lípy začal Future ztrácet půdu pod nohama, začal hrát netakticky, zbavovali se balónků, a když ve 41. minutě inkasoval pošesté zásluhou Pražana, přestala vývoj zápasu unášet i střídačka hostů.Vašíček vyfasoval 2+10 za nesportovní chování a nabídnul České Lípě další přesilovou hru. Když jí však Česká Lípa i přes velké šance nevyužila, muselo přijít na řadu power-play, minutu a půl před koncem dorazil střelu HřebřinyŠebera a stáhl náskok SSK na jednu branku. Tu Česká Lípa smazala 20 vteřin před koncem, po závaru za brankou si vyjel Hřebřina, položil si dva hráče a z otočky prostřelil Zavadila. FBC díky neskutečné koncovce dosáhli alespoň na remízu, ta sice nic neřešila, Česká Lípa skončila „pouze“ na čtvrté pozici, ale z hlediska zkušeností a sebevědomí je zisk jednoho bodu velmi důležitý.

Turnajová sestava: Palček, Faltejsek – Pražan (1+3), Dědek, Šebera (1+0), Pastor (0+2), Svoboda – Kubíček, Mach (7+2), Jansa (7+6), Hřebřina (3+1), Matějíček, Kněžour (0+1), Carboch, Nápravník (0+1)

Trenéři: Štěpán Slaný, Jiří Stožický

Komentář trenéra: Škoda prvního zápasu, kluci na něj nebyli psychicky připravení, druhé utkání již odehráli tak jak jsme od nich očekávali. Třetí zápas sice nebyl nejlepší, ale jsem šťastný, že jsme to za takového nepříznivého stavu nezabalili. Všem jsme ukázali, že i na „vesnici“ se dá hrát dobrý florbal a některé sebevědomější týmy z naší metropole s námi musí počítat. Nikdy zde nebudeme mít 15 technických hráčů, nás vždycky bude zdobit bojovnost a nasazení, to je nepříjemné pro všechny týmy. Na finále musíme poslat jiný tým, kříží se nám s juniorskou baráží. Po víkendu jsem rád, že trénuji kluky, co florbal chtějí hrát, nehrají si na modelky a nebrečí po každém zákroku soupeře.