Dnes je 02. 10. 2024
svátek má Olívie,Oliver

FBC zdolalo Svitavy a na první místo ztrácí již jen bod

O víkendu se v první lize hrálo o hodně, postavení v nesmírně vyrovnaném čele tabulky však odolalo třem výsledkům, a Česká Lípa si tak stále drží druhé místo, z toho ztrácí již jen pouhý bod na vedoucí Litvínov, který podlehl v prodloužení pražským Vinohradům.

Sobotní soupeř České Lípy, Svitavy, přijel na sever Čech ukázat, že se s ním do play off musí počítat a že v něm nováček první ligy nemíní hrát druhé housle.

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – FBC Svitavy 5:3 (2:3, 2:0, 1:0)

Ačkoliv soupeř přijel do České Lípy s menším počtem hráčů, což bylo způsobené marodkou a pracovními povinnostmi, ukázal, že i na dvě formace dokáže téměř celé utkání s favoritem držet krok. Zásadní pro vyrovnaný průběh byl hned úvod utkání, kdy se Svitavy dokázaly dostat rychle do vedení. Nejprve se König prosadil po rychlém kontru z pravé strany a o půl minuty déle pak natáhl tentýž hráč na půlce a dalekonosná střela prosvištěla přes děravé bloky až za záda Knola. Rychlou reakci na nepříznivý stav našel Slaný, jeho chytrá střela z půlky doletěla až tyčce Skácelíka, 1:2. Jak vytěžit z minima maximum ukázali svitavští v patnácté minutě, Prudil nahodil z půlky míček a ten přes dva nekvalitní bloky skončil až v domácí brance, kterou po třetím inkasovaném gólu přenechal Knol Ponomarevovi. Ještě do přestávky se však FBC dostalo na dostřel, kapitán Mlejnek dodržel pravidlo, že v první třetině se asi počítají branky jen z půlky a přes dobrou clonu snížil na 2:3.

Druhá část byla již o mnoho zodpovědnější, trpělivá hra postupně unavovala deset statečných na svitavské straně a Česká Lípa se postupně dostávala do šancí, které přicházely čím dál hojněji. Do velkých šancí se dostával především Tichý, ten orazítkoval tyčku a několikrát i Skácelíka ve svitavské brance. Snížení však přišlo po samostatné akci Slaného, na jeho skrytou střelu byl Skácelík opět krátký, 3:3. Definitivní zlom v utkání nastal před koncem druhé části, Jirsa našel na středu Bezoušku, který uklidil přesně k tyčce, 4:3.

Poslední třetina byla již o zkušenostech, Svitavy těžko hledaly recept na Ponomareva, toho ohrožovaly víceméně jen pokusy z dálky, na druhé straně pokračovalo dobývání soupeřovy obrany, nejprve trefil tyčku Mlejnek a po něm konečně přidal uklidňující branku Vnuk, který si dorazil vlastní střelu, 5:3. Ke konci ještě trochu zbytečně vzplály emoce ze strany Svitav a následných několik vyloučení mělo za následek pohodlné dohrání zápasu a zisk důležitých tří bodů, které Lípu do neděle posunuly na první místo. Z toho ji však sesadil Litvínov, Bivoj si odvezl bod z Prahy, a čekání na rozluštění tajenky o první místo tak bude na programu v posledním ligovém kole, kdy 22. února hostí FBC poslední Paskov a Litvínov zajíždí na horkou půdu Rožnova.

branky (asistence): 12:58 Štěpán Slaný (Ondřej Knol), 17:49 Lukáš Mlejnek (Jakub Jirsa), 27:55 Štěpán Slaný (Tomáš Podrabský), 35:25 Radek Bezouška (Jakub Jirsa), 48:00 Radovan Vnuk - 09:27 Aleš König (David Říha), 10:11 Aleš König (Dominik Šmarda), 14:45 Josef Prudil (David Říha)