Dnes je 03. 10. 2024
svátek má Bohumil

Ženy s odřenýma ušima ve druhém kole

První akce v letošní sezóně nakonec dopadla úspěšně, na poháru ČFBU si ženy si díky dvou výhrám a dvou prohrám zajistily postup ze třetího místa do dalšího kola florbalového poháru. Tam se střetnou v krajském derby s jasným favoritem z Liberce, který patří k tomu nejlepšímu, co je v posledních deseti letech v ženském florbale k mání.

Česká Lípa odcestovala do Benešova v omlazené sestavě, kterou doplnily nadějné juniorky Cháberová, Zejmonová, Bílková a Jedličková, trenér si tak mohl dovolit luxus v podobě rozšíření sestavy na tři útočné řady, které díky kvalitní letní přípravě bez problémů ustály náročný program čtyř utkání ve dvou dnech.

První utkání proti domácímu Benešovu bylo zpočátku jasnou záležitostí, už v první minutě zapadla za záda benešovské Radové střela Anety Slané a Lípa byla rázem ve vedení. V polovině třetiny pak neustála tlak dotírající Zejmonové a Bílkové v brankovišti domácí Pokorná a zametla si míček do vlastní branky, 2:0. Poslední branka zápasu padla ještě ve stejné třetině, minutu před přestávkou natáhla Cháberová z půlky, 0:3. Díky slušnému náskoku z první třetiny se ženy snažily již kontrolovat utkání s míčkem na svých hokejkách, což se až na pár vyjímek, které skončily na výborné Havlové, podařilo a ženy si mohly připsat první tři body do tabulky skupiny D.

Ve druhém sobotním zápase čekal ženy silný Jičín, který se v letošní sezóně posílil ještě o Mikoláškovou, která platila nejen ve florbale, ale i fotbale za výrazný talent, ten však na nějaký čas přehlušilo zranění kolena, ke sportu se nyní vracela v dresu Jičína a její účast byla velmi znát. V utkání dvou prvoligových týmů se od začátku více dařilo florbalistkám z Řáholeckého lesa a pohádkové postavě v podobě jičínské brankářky Kociánové, která, až na jeden pokus hravě pochytala vše, dokonce i to, co neviděla. Skóre se tak až do poloviny třetí třetiny měnilo jen na straně Jičína, a to i přes poměrně vyrovnané utkání, svítilo na tabuli nepříjemných 0:5.  Čestný úspěch zaznamenala až Peterová střelou z otočky, 1:5. Na konci zápasu pak Jičín přidal ještě dvě branky a utkání nakonec výsledkově jednoznačně vyznělo v poměru 1:7.

První nedělní utkání znamenalo spíše povinnost, České Lípě se postavila oslabená Příbram, která nenápadně inkasovala branku za brankou, až jich bylo téměř tucet. O úvodní zásah se postarala Gabrielová, tu v oslabení našla krásně Šmídová a kapitánka tak jenom usměrňovala míček do prázdné. V první části pak načala hattrick Dědková a po ní se trefila i Motejzíková, 3:0. Ve druhé třetině, stejně jako v celém zápase, byl k vidění jednostranný zápas, Česká Lípa držela míček a trpělivě si připravovala šance, v prostřední části hry se podařilo dostat do středočeské branky míček dvakrát, nejprve po střele Anety Slané a po ní se mezi tyče vešel i zásah její sestry, Dědkové, 5:0. Zvýšená aktivita Příbrami v polovině třetí třetiny byla spíše kontraproduktivní, hráčky se sice dočkaly korekce v podobě jedné branky, po ní však následovala pětiminutová kanonáda a zvýšení stavu až na konečných 11:1! Nejprve Bubáková nechytatelně otřela míček o břevno, po ní Anežka Slaná z brankoviště, kterou ihned následovala premiérovou brankou Jedličková. FBC nezastavilo ani oslabení, Anežka Slaná se bez problémů probila až do brankoviště, kde s přehledem překonala příbramskou brankářku. Nepopulární desítku trefila stylově hattrickem Dědková a poslední zásah čekal na Peterovou.

Poslední zápas s Jaroměří byl nakonec zápasem o všechno, tedy o druhé místo, které znamenalo přímý postup do druhého kola za suverénním Jičínem. Velmi vyrovnané utkání se hrálo na hranici fyzických možností obou týmu, které měly již v nohách předchozí tři zápasy. Lípa se dlouho vyrovnávala s dobrým presingem Jaroměře, který asi i díky fyzické kondici polevil až ve třetí třetině. První branku zaznamenala v první třetině o něco horší Česká Lípa, Peterovou našla Dědková a ta nedala Štěpanové šanci. Vyrovnání Jaroměře přišlo až na konci druhé třetiny, z volného úderu se prosadila Martínková, o chvilku později však soupeř Lípě nabídnul zajímavou šanci v podobě přesilové hry, branka však přes mnoho šancí padla paradoxně na druhé straně, rychlou rozehrou potrestala Jaroměř laxní návrat FBC do obrany a lacinou brankou se dostala zásluhou Jansové do vedení. Utkání se nakonec lámalo až v dramatické koncovce třetí třetiny. Vyrovnání dosáhla premiérovou brankou Zejmonová, která doklepla z brankoviště střelu Šmídové a zaznamenala tak premiérovou branku v ženském týmu. Průběh utkání postupně směřoval k remíze, dvě minuty před koncem však trochu necitlivě vzali osud do svých rukou rozhodčí, kteří potrestali Bubákovou za nedovolené bránění a Jaroměř měla k dispozici přesilovou hru až do konce zápasu. Po kostrbaté souhře vzala zodpovědnost na sebe Jansová a metr za půlkou nahodila míček na českolipskou branku, kde se po sérii tečí dostal až za záda výborně chytající Havlové. Závěrečná power play již vyrovnání, i přes mnoho šancí, nepřinesla a Česká Lípa musela na konečném třetím místě čekat na výsledky ostatních skupin. Díky dobrému skóre a šesti získaným bodům nakonec skončila jako druhý nejlepší tým na třetích místech a kvalifikovala se do druhého kola, kde se doma střetne s extraligovým Libercem.

FBC Česká Lípa – SK Florbal Benešov 3:0

FBC Česká Lípa – FBK Jičín 1:7

FBC Česká Lípa – FBC Příbram 11:1

FBC Česká Lípa – TJ Sokol Jaroměř 2:3

Sestava: Eclerová, Havlová – Slaná, Peterová, Cháberová – Slaná, Bubáková, Dědková, Gabrielová, Motejzíková, Šmídová, Bílková, Zejmonová, Jedličková

Trenér: Slaný Štěpán, Stožický Jiří