Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

iGymnázium Česká Lípa (43. týden)

Podrobná reportáž z fotbalového utkání. Kdo postoupil v Logické olympiádě? Kdo vyhrál Přírodovědného klokana? Jak si vedli stolní tenisté? Výroční zpráva hotova. Co je Frisbee ultimate?

Logická olympiáda

Česká Mensa pořádá i letos Logickou olympiádu. Zatím proběhlo úvodní soutěžní kolo v kategorii žáků 2. stupně ZŠ (tedy u nás primy až kvarty), v němž soutěžící absolvovali online testy. Těch se zúčastnilo čtyřicet žáků naší školy a nás těší, že Mensa šest z nich pozvala do krajského semifinálového klání, které se bude konat 2. listopadu v Liberci. Naši školu zde budou reprezentovat a o postup do pražského finále bojovat tito žáci: Petr Paulík, Pavel Marek, Šimon Kohout, Adam Löffler, Eliška Povolná a Josef Zátka.

Stolní tenis

Minulý týden jsme informovali, že naši žáci zvítězili v okresním kole turnaje ve stolním tenise. V úterý 16. října uspěli i na kole krajském, když nakonec podlehli jen zkušenému týmu z Liberce a obsadili velmi pěkné druhé místo.

Fotbal

Stejně si vedli i fotbalisté. Vyčerpávající informaci nám podal kapitán mužstva Viktor Česenek. Jde o nervy drásající příběh našich reprezentantů.

„V úterý 16. 10. 2012 se Gymnázium Česká Lípa zúčastnilo fotbalového zápasu o postup mezi nejlepší v republice. Do základní jedenáctky se dostali tito hráči: Jan Stárek, Ondřej Olšar, Vít Bárta, Daniel Jordán, Zdeněk Brož, Jan Řeháček, Štěpán Popelka, Jakub Copko, Josef Adámek, Tomáš Karlík a Viktor Česenek. Při cestě na zápas jsme se v autobuse dozvěděli, že budeme hrát proti škole Barvířská Liberec, takže jsme pochopitelně všichni věděli, že nás nečeká nic jednoduchého.

Po ne úplně řádné rozcvičce jsme nastoupili do utkání a hned v úvodních minutách se to projevilo. Liberečtí byli více na míči, vytvářeli si dobré kombinace ve středu hřiště a velmi zaměstnávali naši obranu. Asi v 15. minutě jsme dostali úvodní gól a prohrávali 0:1. O pět minut později bylo ještě hůř, když se v naší síti ocitl míč podruhé. Ve 25. minutě jsme z jedné akce snížili na 1:2, když míč putoval po ose Popelka, Karlík, Česenek, přičemž poslední jmenovaný zakončil podél brankáře. Poté měl šanci na srovnání Karlík, když se sólem od půlky hřiště dostal až k vápnu, kde vystřelil, ale bohužel nepřesně. V poslední desetiminutovce první půle jsme stačili dostat ještě dvě branky. Obzvlášť ta druhá byla opravdu hodně laciná, když Honza Stárek neudržel míč v rukavicích, to znamenalo, že se poločasové skóre zastavilo na hrozivých 1:4.

V kabině jsme si řekli, že zkusíme vstoupit do druhé půle daleko lépe a nic jsme nevzdávali, což se nám vyplatilo. V 60. minutě po sérii několika faulů jsme kopali přímý kop a Kuba Copko poslal do vápna skvělý centr, na který si naběhl Česenek a hlavou překonal brankáře podruhé, 2:4. Po této brance panoval z obou stran herní útlum, hra probíhala převážně ve středu hřiště, až přišla poslední desetiminutovka. Nejdříve Štěpán Popelka poslal pěkný míč za obranu, kam si naběhl Česenek, posunul míč na úplně osamoceného Karlíka a ten pohodlně zakončil, 3:4. Potom z levé strany hodil dobrý míč do vápna Vítek Bárta, Česenek si ho hrudí zpracoval a okamžitě z voleje vystřelil, trefil Štěpána do zad, ten kuriózně, ale zároveň zkušeně zády lobnul brankáře a bylo srovnáno 4:4.

Ke konci jsme se zatáhli a bránili ve stylu, jakým Chelsea ovládla uplynulý ročník UEFA Champions League. V poslední minutě Honza Stárek senzačně vyrazil střelu nosem na tyč, tím napravil svoji chybu ze závěru prvního poločasu a následný odkop z brankové čáry směřoval kamsi do zákupských lesů. Následoval hvizd rozhodčího a šly se kopat penalty, po pěti na každé straně.

První kopal Copko, ovšem napálil jen břevno. Zdenda Brož nekompromisně proměnil, po něm také Karlík, Česenek a Adámek. Bohužel to nestačilo, soupeři uspěli ve všech pěti penaltách, nepomohl ani taktický tah střídání brankářů, když si prohodil Honza Stárek místo s Kubou Copkem, a soupeři tedy postoupili. Je velká škoda, že se nám nepodařilo uspět po tom, jak jsme výsledek dotáhli, ale aspoň jsme se opět mohli přesvědčit, jaká je fotbal krásná hra, i když někdy se smutným koncem, jako třeba v tomhle případě. Prohra nebyla ostudou, jelikož minimálně pět protihráčů včetně brankáře nastupuje za Slovan Liberec.“

Přírodovědný klokan

Další soutěží, která v minulém týdnu proběhla na naší škole, byl Přírodovědný klokan. Vznikla v roce 2006. Pořadatelem je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. V každé kategorii je zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahuje 24 úloh ze všech přírodovědných předmětů, přičemž studenti vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Na řešení mají 40 minut čistého času.

A takové jsou výsledky:

kat. KADET (tercie, kvarty - 16 účastníků)

1. místo Vilém Hron (III. A) – 79 b

2. místo Petr Myslík (IV. A) – 73 b

3. místo Michal Friedrich (III. A) – 68 b

kat. JUNIOR (kvinty, sexty, 1. A, 2. A – 25 účastníků)

1. – 2. místo Cedrik Horčička (VI. B) a Patrik Šváb (VI. A)               – 97 b

3. místo Tereza Kameníková (VI. A) – 79 b

Maximální počet bodů byl 120.

Po zpracování výsledků krajským koordinátorem bychom měli znát výsledky studentů v rámci kraje.

Frisbee ultimate

Frisbee - název sportu, jehož středoškolské ligy se poprvé zúčastnila i naše škola. Frisbee ultimate vám možná nic neříká, ale určitě znáte létající disk či talíř a toto je kolektivní sport, ve kterém se hází právě létajícím diskem.

Ačkoli ve světě to není  mladý sport, u nás se teprve rozvíjí. Jedním ze způsobů jeho popularizace je právě středoškolská liga, jejíž podzimní kolo se letos odehrálo již v pěti městech a zúčastnilo se ho 27 středních škol.

Hra frisbee ultimate je svým pojetím velice atraktivní. Hrají dvě družstva o sedmi hráčích na hřišti velikosti fotbalového hřiště a cílem je dopravit disk pomocí přihrávek do soupeřova území. Tomu se protivník samozřejmě snaží zabránit. Hra v sobě kloubí přitažlivost fotbalu, florbalu či házené, ovšem bez větších osobních soubojů. Je zajímavá také tím, že nevyžaduje žádné rozhodčí a vše je založeno na duchu fair play.

Nadšenci z naší školy se zúčastnili turnaje středoškolské ligy v Praze, kde především sbírali zkušenosti do budoucna. I tak jsme ale neodešli s prázdnou. V turnaji jsme sice obsadili sedmé místo ze sedmi, ale v soutěži Spirit of the game jsme byli třetí!

Spirit of the game je asi největší zajímavostí tohoto sportu. Po každém zápase se obě družstva seskupí dohromady a zhodnotí hru svou i soupeřovu. Kapitáni pak nahlásí pořadateli body v rozmezí od jednoho do deseti  a ohodnotí tak týmového ducha soupeře. Ve „spiritu“ nejde tedy o to, jak dobře hrajete, ale jak se chováte a jak si hru užíváte.

Turnajem a turnajovým duchem jsme byli natolik nadšeni, že jsme se rozhodli věnovat se tomuto sportu více a založit  v co nekratší době v České Lípě sportovní klub FRISBEE ULTIMATE. Máte-li kdokoli zájem vyzkoušet tuto hru, rozhodně se nebojte a přijďte mezi nás. A pozor -  hra frisbee ultimate se hraje jak v mužské a ženské variantě, tak i ve smíšené, takže i dívky jsou u nás vítány.