Dnes je 29. 09. 2024
svátek má Michal

Svěží dům s věží slaví sto padesát let

Svěží dům s věží slaví sto padesát let a láká na výstavu a knihu

Významné jubileum si během celého letošního roku připomíná Severočeské muzeum v Liberci. Tato nejstarší sbírkotvorná umělecko-průmyslová instituce na území Čech byla založena před 150 lety. Na tento rok navíc připadá také 125. výročí otevření budovy, v níž sídlí.

V duchu dobového eklekticismu do ní architekt zakomponoval všechny možné historické slohy včetně kopie původní liberecké renesanční radniční věže. Ta zrcadlí název projektu, který je jedním z vrcholů připomínek založení muzea – jde o knihu a výstavu s názvem Svěží dům s věží.

V muzeu byla poptávka po menší artové publikaci, která by odlehčenou formou seznamovala s historií muzea. Chtěla jsem připravit reprezentativní výstavu české současné ilustrace, která by zahájila novou muzejní výstavní tradici věnující se ilustraci knih pro děti, autorským knihám a knižní kultuře vůbec. Spojením obou záměrů v jeden vznikla spolupráce s ilustrátorkou Renátou Fučíkovou a ateliérem Didaktické ilustrace, který vede na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Poté v rámci diskuse vznikl studentský projekt, který vycházel z osobní návštěvy studentů a konzultací se zaměstnanci muzea. Výsledkem je neotřelý pohled mladých lidí na dějiny instituce i její současný chod,“ uvedla iniciátorka projektu a kurátorka muzea Markéta Kroupová.

Těší mě, že se muzeum obrací k dětem a mladým návštěvníkům a snaží se jim zprostředkovat pro ně přitažlivou formou informace o kulturním stánku, jehož majestátní budova u nich možná budí respekt. Ona je ale plná zajímavostí a dobrodružství,“ prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, která nad projektem převzala záštitu.

Projekt Svěží dům s věží všem zájemcům včetně starších dětí přiblíží významné muzejní historické milníky a osobnosti a umožní poodkrýt zákulisí chodu této instituce. Kromě ilustrací studentů z plzeňského ateliéru je důležitou složkou i doprovodný text, jehož autorem je ředitel muzea Jiří Křížek. „Mám radost, že se podařilo díky spolupráci s Ateliérem didaktické ilustrace a otevřeným přístupem jeho vedoucí Renáty Fučíkové vytvořit tak trochu experimentální projekt. Svoje krátké texty jsem se snažil pojmout co nejvíce odlehčeně tak, aby kniha čtenáře bavila. Těší mě, že jsme v rozpočtu našli také peníze na překlad, takže si knihu mohou odvést i zahraniční hosté nebo se může stát skvělým dárkem pro návštěvy z ciziny,“ poznamenal ředitel.

Výstava, na které budou k vidění ilustrace ze zmíněné knihy, také v obecné rovině představí ateliér Didaktické ilustrace Fakulty a designu Ladislava Sutnara, jehož studenti i absolventi jsou na ilustračním poli velmi úspěšní. Výstava je otevřena od 16. listopadu a potrvá v malém sále muzea do 28. ledna příštího roku. Kniha bude v prodeji na recepci muzea.


 

Jan Mikulička

  1. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  2. Facebook: Libereckykraj

  3. Twitter: Libereckykraj

  4. Instagram: Libereckykraj


 


 

alt
alt