Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Reakce na článek Příště si rozmyslím "Kam s ním"

Otiskujeme oficiální reakci Tomáše Hudce, předsedy komise RM pro komunikaci s veřejností na tento článek Kateřiny Hájkové.

Městské noviny jako zdroj praktických informací nebo fórum pro výměnu invektiv?

Na adresu redakce Městských novin dorazil před uzávěrkou říjnového čísla příspěvek studentky českolipské střední školy, která vyjádřila svoji nespokojenost s přednáškou náměstkyně ministra školství a tělovýchovy
Ing. Evy Bartoňové, a to z důvodu neschopnosti srozumitelně studentům vysvětlit principy státní maturity pro letošní čtvrté ročníky.

Samotný příspěvek byl již dříve publikován na webu i-noviny.cz pod tímto odkazem:
http://www.i-noviny.cz/nazor/zastupce-ministerstva-mimo-misu-aneb-jak-jsme-se-nic-nedozvedeli

Vzhledem k tomu, že komentář nereagoval na přímé dění ve městě nebo na kroky a činy jeho představitelů, shledala redakce Městských novin za prospěšnější požádat paní náměstkyni nikoliv o reakci na samotný příspěvek, ale o poskytnutí praktické informace k letošním státním maturitám. Obecně považuji zveřejnění praktické informace, o kterou jde studentům čtvrtých ročníků především, za daleko přínosnější, než publikování samotného příspěvku studentky a vzájemnou výměnu invektiv.

Dovolím si zásadně nesouhlasit s formulací studentky, která hovoří o nadstandardních vztazích paní náměstkyně s redakcí a snaze o její zviditelnění. Samotné vydání Městských novin vyšlo dva týdny po krajských volbách, příspěvek paní Bartoňové tak v žádném případě nemohl sloužit jako nějaká agitace. Ze samotného obsahu sdělení pak musí být čtenářům zřejmé, že ač byla informace z ministerstva poskytnuta redakci právě na základě příspěvku studentky, není v článku reagováno na tento příspěvek, ale naopak je zveřejněna požadovaná praktická informace.

Čtenáři si mohou udělat obrázek sami v plném znění článku (zveřejněn v rubrice Praktické).

Tomáš Hudec
předseda komise RM pro komunikaci s veřejností


Článek uveřejněný v Městských novinách

Zeptali jsme se za vás:

Co čeká letošní maturanty u první velké zkoušky z dospělosti? Na co se musí na základě poslední legislativní úpravy státní maturitní zkoušky připravit, aby ji úspěšně složili? O odpověď jsme požádali náměstkyni ministra školství, mládeže a tělovýchovy Evu Bartoňovou. Impulsem, abychom se obrátili přímo na ní, se stal dopis 18leté studentky Kateřiny Hájkové, která si posteskla, že podobné odpovědi se jí od paní náměstkyně nedostalo při zářijové besedě na Obchodní akademii v České Lípě. Rozhodli jsme se proto, že se zeptáme za všechny maturanty, kteří napřesrok budou
maturitní zkoušku skládat podle nově schválených pravidel.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bylo bohužel nuceno konstatovat, že se nepodařilo tuto srovnávací zkoušku v její dosavadní podobě dobře zrealizovat. Za průběh maturitní zkoušky v minulém školním roce se omluvil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Po nástupu nového
ministra prof. Petra Fialy začalo ministerstvo nastalou situaci již na jaře aktivně řešit a byly učiněny tři kroky – personální opatření; procesní a finanční audit a sestavení odborně, názorově a ideově komplexní Pracovní skupiny pro revizi maturit. Výsledkem její práce byl návrh změn v organizaci maturit, u kterých MŠMT předpokládá, že budou platit již na jaře 2013 a budou platné pro příští dva roky. Pro tyto návrhy získalo MŠMT podporu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která novelu školského zákona schválila koncem září.

Návrh obsahuje čtyři hlavní změny v konání maturitní zkoušky již ve školním roce 2012/13:
1) zachování dvou povinných předmětů (k těm patří český jazyk a literatura a matematika, popř. cizí jazyk);
2) výběr ze dvou předmětů pro nepovinné zkoušky, které bude možné opět vybírat z matematiky nebo cizího jazyka v závislosti na volbě druhého povinného předmětu;
3) jedna obtížnost maturitní zkoušky (pro roky 2013 a 2014 se bude vycházet z katalogů požadavků pro současnou základní úroveň obtížnosti, od roku 2015 by platil nový katalog;
4) hodnocení písemných prací z českého jazyka bude probíhat na školách.

Tyto změny MŠMT nevnímá jako novou koncepci maturit. Vycházejí z původních návrhů řady expertů, kteří se tímto tématem zabývali. Smyslem změn je, aby maturita:
1) odpovídala tomu, co se od státu jako od garanta vzdělávací soustavy očekává,
2) dala letošním maturantkám a maturantům i jejich vyučujícím a ředitelům středních škol jistotu a čas na přípravu,
3) maturitní zkouška nikoho nepoškozovala.

Maturita je v mnoha případech prvním skutečným kontaktem mladého člověka se státem a nesmí proto vést k deziluzi, že se stát nechová spravedlivě. Maturita musí být založena především na důvěře v učitele, ředitele, školu. Všem budoucím maturantům přeji mnoho úspěchů, a pokud máte pocit a potřebu někomu něco sdělit, učiňte tak přímo,“ vyzývá studenty Eva Bartoňová, náměstkyně MŠMT.  

Komentáře

Re: Reakce na článek Příště si rozmyslím "Kam s ním"

Postup redakce městských novin považuji za správný. V redakční radě Novoborského měsíčníku, jejímž jsem členem, se snažíme o to, aby NM plnil především informační úlohu pro občany města. Svoboda slova, jíž si nesmírně vážím jako jednoho z nejvýznamnějších výdobytků svobodné společnosti, neznamená, že všechno musí být otištěno všude. Názor slečny Hájkové byl v plném znění zveřejněn v i-novinách, což je velice vhodná platforma pro výměnu názorů, umožňující reagovat dotčeným stranám bez jakéhokoliv prodlení. Předpokládám, že by jej s výjimkou období těsně před volbami, v nichž kandidovala pí Bartoňová, ráda otiskla liberecká redakce MfD v rubrice čtenářských ohlasů, stejně jako Českolipský deník. A to nezmiňuji Facebook, kde propojená mladá generace dovede šířit své názory rychlostí blesku.

Nahoru

Reakce na reakci pana Tomáše Hudce

Jak pan Tomáš Hudec nabádá, udělal jsem si obrázek sám a myslím si, že tomu, co Městské noviny udělaly s názorem slečny Hájkové, se nedá říct jinak než "prasárna".

Praktika, že určitý kritický názor nezveřejníme, ale dáme příležitost pro odpověď "oponentovi", patří mezi typické praktiky tiskovin vydávané obecními a městskými úřady v obcích a městech, kde dochází ke zneužívání těchto tiskovin. Patří také mezi nejkritizovanější praktiky a je jedním z hlavních důvodů, proč některé instituce a nevládní organizace usilují o novelizaci tiskového zákona.

Osobně mi přijde neuvěřitelné, že něco takového je i 23 let od Sametové revoluce možné. Jestli panu Hudcovi nedochází, jak hnusná a podlá je tato praktika, je mi to líto, tím spíše, že pan Hudec je mladý člověk.

Jestliže byl komentář slečny Hájkové "nevhodný" pro Městské noviny proto, že nereagoval na přímé dění ve městě nebo na kroky a činy jeho představitelů, měla v tomto smyslu redakce studentce odpovědět a nezveřejňovat nic.
To, co ale Městské noviny nakonec udělaly, jakkoliv je mohl vést bohulibý záměr, kterým se pan Hudec zašťiťuje, je dost hloupé.

Takovou třešničkou na té hlouposti mi přijde fakt, že názor slečny Hájkové dorazil Městským novinám těsně před uzávěrkou, jak nás pan Hudec informuje, a přesto se našlo dost času na to, aby Městské noviny stihly oslovit paní Bartoňovou (tedy osobu, která není představitelem města, a položit jí otázky, které nereagují na přímé dění ve městě) :))

Na závěr chci jen dodat, že je opravdu složitá otázka, zda by Městské noviny měly zveřejňovat všechno, co jim do redakce dorazí. To zřejmě upravuje nějaký interní kodex redakce. Osobně si myslím, že názor slečny Hájkové se svým charakterem do tiskoviny jako jsou Městské noviny nehodí. Ale není to důvod pro to, aby se s ním zacházelo jak v době normalizace.

Slečně Hájkové bych ještě doporučil, aby na tento případ upozornila etickou komisi Syndikátu novinářů, která se podobnými případy už jistě zabývala a její stanovisko by mohlo přinést zajímavé ponaučení.

Zazi v metru

Nahoru

Re: Reakce na článek Příště si rozmyslím "Kam s ním"

Slečna Hájková je trochu hysterická, ale paní Bartoňová neměla v Městských novinách co dělat.

Nahoru

Re: Reakce na článek Příště si rozmyslím "Kam s ním"

Nevím pane Hudec proč podsouváte té dívčině nějaké politické úmysly a dáváte článek do souvislosti s volbami.Já mám dojem,že v něm šlo o nekompetentnost státního úředníka, který přijel besedovat s maturanty.Že se to stalo v České Lípě by nás mělo jako občany platící daně a rodiče studentů zajímat.
Já mohu jenom doufat, že to byla náhoda, že nicneříkající beseda se uskutečnila těsně před volbami s žáky čtvrtých ročníků, tedy s potenciálními a nezkušenými prvovoliči. Podle mých informací byla forma maturit schválena teprve minulý týden. Co tam tedy paní náměstkyně dělala? Ani žádné osobní invektivy jsem v článku nenašel. Byl to pouze vyjádřený názor na úředníka. Invektiva vypadá jinak. Chtěl jsem napsat " Vážený pane Hudec, styďte se !",ale domnívám se,že oslovení "Vážený pane" si po tomto vystoupení nezasloužíte!

Nahoru