Dnes je 03. 10. 2024
svátek má Bohumil

Zastupitelé se vyjádřili k optimalizaci gymnázia

Zastupitelstvo města Česká Lípa se na včerejším jednání jednohlasně usneslo, že nesouhlasí s materiálem připraveným Krajským úřadem Libereckého kraje dne 22. března 2011 s názvem Změny ve středních školách zřizovaných Libereckým krajem, a to konkrétně s navrhovaným snížením kapacity českolipského gymnázia o jednu třídu osmiletého oboru.

Zastupitelé proto navrhují Libereckému kraji jako zřizovateli nahradit jednu třídu osmiletého oboru navýšením o jednu třídu čtyřletého oboru, a to tak, aby naplněnost školy neklesla pod šestnáct tříd.

„Pokud by krajské zastupitelstvo schválilo tyto změny v současné podobě, počet tříd českolipského gymnázia by postupně klesl z 20 tříd na 12. Snížení kapacity o osm tříd však představuje takový zásah do chodu školy, že za stávajícího systému financování by znamenal její ekonomickou likvidaci,“ vysvětluje starostka České Lípy Hana Moudrá, která je zároveň i krajskou zastupitelkou. „Na jednání zastupitelů, které proběhne v úterý 31. května 2011, proto budu prosazovat návrh českolipských zastupitelů.“

Podle místostarosty České Lípy Tomáše Vlčka, který má ve své kompetenci oblast školství, je návrh zastupitelů jasným kompromisem, kdy další existence gymnázia nebude ohrožena a zároveň nebude docházet k odlivu žáků ze ZŠ zřizovaných městem Česká Lípa.

Kateřina Kotková

tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa

Komentáře

Frýdlantští rozhodli: Gymnázium bereme

Školu převést na město. Gymnáziem nebude ohroženo a zároveň i když dojde k odlivu žáků ze ZŠ z jedné školy do druhé zřizovaných městem Česká Lípa . Cikl ať si dělá lyžování .

Kraj plánuje na lyžování poskytnout 12milionů korun.
Do Liberce se vrátí lyžařský šampionát, opozice to považuje za mrhání. Do Liberce se vrátí mistrovství světa v klasickém lyžování. Za dva roky budou ve městě závodit nejlepší světoví junioři.

Liberecký kraj plánuje na akci poskytnout jako spolupořadatel příspěvek 12 milionů korun.
Opozice to považuje za mrhání penězi.

Rozhodně nejde o vyhozené peníze," tvrdí náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sport Radek Cikl.

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/do-liberce-se-vrati-lyzarsky-sampionat-opozice -to-povazuje-za-mrhani-120-/liberec-zpravy.aspx?c=A110523_184732_liber ec-zpravy_alh

Frýdlantští rozhodli: Gymnázium bereme.
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/frydlantsti-rozhodli-gymnazium-bereme20110526.html

Nahoru

Re: Zastupitelé se vyjádřili k optimalizaci gymnázia

Podle mě je nekoncepční, skoro bych napsal zrůdné, tohle přelévání dětí ze zřizovatele na zřizovatele. Jsou to jedny děti. Přes jednomyslnost rozhodnutí zastupitelů si myslím, že osmileté gymnázium v Lípě plní svou funkci dobře. Proč rušit něco, co funguje, a přitom dál podporovat školy, které bojují o přežití? Kolik dětí díky zrušení jedné třídy na gymplu skutečně zůstane na základkách a středních školách v České Lípě? 15 na ročník. Spíše ani to ne. Základky budou dále poloprázdné a vedle toho zde budeme mít poloprázdné gymnázium. Pro mě jen další úpadek Lípy. Ale jsem podjatý, tak se nechci moc vylívat.

Nahoru

Kraj se vyjádřili k optimalizaci gymnázia v Jablonci

Kraj chce gymnáziím v Jablonci snížit počet žáků, hrozí jim zánik.

Liberecký kraj chtěl původně zrušit jablonecké Gymnázium U Balvanu a sloučit jej s konkurenčním Dr. Randy. Nyní ovšem přišel s myšlenkou, že obě školy budou fungovat i nadále, ale přijdou o jednu třídu v ročníku. Podle kritiků tak mohou v důsledku zaniknout obě gymnázia.
Jabloneckému Gymnáziu U Balvanu hrozí kraj zrušením osmiletého oboru. Podle původního návrhu se mělo gymnázium sloučit s konkurenčním Dr. Randy.
Jabloneckému Gymnáziu U Balvanu hrozí kraj zrušením osmiletého oboru. Podle původního návrhu se mělo gymnázium sloučit s konkurenčním Dr. Randy. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Podle nejnovějšího návrhu pracovní komise pro optimalizaci středního školství v Libereckém kraji by v Gymnáziu Dr. Randy měl postupně zaniknout čtyřletý obor. U Balvanu zase osmiletý. To povede ve finále ke konci obou škol.

"To je už úplný nesmysl. Držet dvě školy a snížit počty žáků je čiré zoufalství. Nic tímto krokem neušetříme, naopak," konstatuje jablonecký starosta Petr Beitl, který rozhodně pro materiál hlasovat nebude.
Ohrožené školy

Krajští zastupitelé budou kromě jabloneckých gymnázií hlasovat i o sloučení Gymnázia Frýdlant se střední školou hospodářskou a lesnickou, o stěhování střední průmyslové školy textilní do odloučeného pracoviště střední školy strojní, stavební a dopravní nebo o utlumení osmiletého gymnázia v České Lípě.

Rozhořčeni jsou i zástupci petičního výboru, kteří proti sloučení dvou jabloneckých gymnázií nasbírali necelých 12 tisíc podpisů. "Pokud zavřou osmiletá gymnázia, tak je to likvidace školy. Ta samá situace se odehraje na Gymnáziu Dr. Randy," říká nazlobeně Romana Hlaváčková za petiční výbor rodičů.

Krajští zastupitelé budou nový návrh schvalovat v úterý 31. května. Ne všichni jsou však zajedno. "Přestože si nemyslím, že by tento návrh měl nějaký efekt, budu pro něj hlasovat, protože je to domluvený kompromis, kde byly zastoupeny všechny politické skupiny," uvedl krajský zastupitel a starosta Desné Marek Pieter.
Školám by ubylo žáků i příspěvků

Situace tedy bude vypadat tak, že objekty, energie i režie zůstanou stejné, pouze se sníží počet žáků a školy budou mít ještě menší příspěvky.

"Určitě nebudu pro tento materiál hlasovat. Řešením by mohlo být odlišit od sebe gymnázia, například jazykově," uvedl Beitl, který toto řešení zmiňuje ve svém návrhu. Podle něj by klidně mohlo přejít osmileté gymnázium na šestileté jazykové.

Členem pracovní komise pro optimalizace středního školství byl například starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

"V každém případě jsme řekli, že nechceme rušit Gymnázium U Balvanu. Omezíme tedy oba dva ústavy stejně. Ať budoucnost ukáže, které gymnázium je kvalitnější. Vedení Jablonce přesto podalo nesouhlas a navrhuje nic nerušit a v Balvanu zřídit třídu šestiletého francouzského gymnázia," vysvětlil Půta.

Nahoru

Zaskočený Děčín: Kraj chce ve městě sloučit čtyři školy!

Zaskočený Děčín: Kraj chce ve městě sloučit čtyři školy!
Děčín – Hejtmanství plánuje absurditu: Sloučit gymnázium s obchodní akademií. Sloučit se mají i průmyslovky.

Krajské slučování škol, proti němuž města většinou marně bojují, dorazilo i do Děčína. Zní to skoro až neuvěřitelně: Ze čtyř děčínských škol by od příštího září měly zůstat pouze dvě!

Největší odpor budí záměr sloučit gymnázium s obchodní akademií. Sloučit by se měla i stavební průmyslovka se strojní. Takový záměr má zřizovatel škol – Ústecký kraj. Osud škol teď mají v rukou jeho zastupitelé. Rozhodovat by se mělo koncem června.

Proti slučování škol, především gymnázia s obchodní akademií, se na zasedání děčínského zastupitelstva postavil někdejší pritmátor Vladislav Raška (ODS). Na jeho popud přijali zastupitelé usnesení, v němž se slučováním nesouhlasí.

„Moje vystoupení není nic proti právu zřizovatele o těchto věcech rozhodovat. Stanovisko Ústeckého kraje jako zřizovatele je naprosto relevantní. Ale je právem nás, zastupitelů, se k tomu vyjádřit,“ řekl Raška.

Impulsem mu bylo jednání rady kraje z minulého týdne, která doporučuje krajskému zastupitelstvu sloučit od 1. září 2012 čtyři děčínské školy ve dvě.
Zastupitelé Děčína tím byli dost zaskočeni. A v případě nutnosti jsou ochotni souhlasit s tím, aby se Děčín podílel na provozních nákladech gymnázia.

„V žádném okresním městě nedochází ke sloučení gymnázia s odbornou školou,“ argumentuje ředitel gymnázia a zastupitel Václav Lešanovský (ODS). Podle jeho slov se v takových městech vždy slučovala pouze gymnázia navzájem. Což ale v Děčíně není možné.

„Spojení gymnázia a obchodní akademie je absurdní. Jde o školy se zcela jiným zaměřením, obě jsou plné. Rád bych viděl finanční rozvahu, dovolím si totiž tvrdit, že se moc neušetří,“ říká zastupitel Miroslav Samler (ODS).

Celý proces slučování děčínských středních škol – takzvanou optimalizaci – provází neochota kraje poskytovat včas informace. Ty chyběly a chybí nejen školám, ale také děčínskému magistrátu, jemuž na dotazy ústecký Krajský úřad odpovídal vyhýbavě.

„První informace jsme dostali někdy v průběhu listopadu. Na to jsem jsem se snažil reagovat dopisem na kraj, proč nemá slučování v našem případě smysl. A další jednání proběhlo až letos v dubnu, kdy nám byl představen projekt obchodní akademie,“ tvrdí ředitel děčínského gymnázia Lešanovský, který podle svých slov žádný projekt týkající se slučovaní nedělal: „Nemohu přeci dělat projekt k něčemu, s čím nesouhlasím.“

V podobném duchu se vyjádřil také děčínský primátor František Pelant (ČSSD).

„Hodně jsme se ptali, hodně jsme úkolovali a zjišťovali jsme co a jak. Přišlo to v podstatě jako blesk z čistého nebe. Celou dobu nás drželi v nejistotě,“ byl překvapen Pelant.

„Nic nám nechtěli říct. Oni naše stanovisko nepotřebují, nechtějí. Je to totiž v jejich kompetenci,“ řekla na adresu krajských úředníků a politiků náměstkyně primátora Hana Cermonová (VPM).

S tím nesouhlasí krajský radní Petr Jakubec (ČSSD), který má školství na starosti.

„Několikrát jsme to probírali. Jak se současným, tak i s minulým vedením města. Kromě toho jsme optimalizaci projednávali i v krajských orgánech,“ oponuje a dodává, že slučování škol je nutné vzhledem k demografické křivce.

S tou se ale krajský úřad seznámil zřejmě až v poslední době. V minulých letech totiž investoval do děčínského gymnázia a obchodní akademie desítky milionů na rozšíření kapacity.

„To asi nebylo úplně šťastné řešení,“ přiznává možné pochybení Jakubec a tvrdí, že nyní se již do rozšiřování kapacity neinvestuje.

Konkrétní informace ještě nedorazily ani k ředitelům středních škol, kterých se slučování týká.

„Zatím nic konkrétního nevím. Pokud to ale přinese úspory a stavárna se k nám nastěhuje, tak to má smysl. V opačném případě nikoliv,“ říká ředitel strojní a dopravní průmyslovky Josef Šlapák. Bližší detaily o případném usnesení nemá, proto se nechtěl konkrétně vyjadřovat.

Ředitelka druhé průmyslovky, stavební, Jana Vacková říká, že o slučování poslouchá již nejméně pět let.

„Nyní ale řešíme především maturity a absolutoria. V minulosti jsem jako variantní řešení navrhla nastěhování zdrávky do naší školy,“ tvrdí.

Podle ředitele Evropské obchodní akademie Jiřího Petráška by po sloučení mohl na děčínském Komenského náměstí, kde sídlí gymnázium i obchodní akademie, v budoucnu po sloučení vzniknout zajímavý studentský kampus. Kromě toho preferuje především ekonomický dopad.

„Slučování má své opodstatnění, pokud přinese úspory,“ uvedl. Zda je to případ sloučení jím vedené obchodní akademie a gymnázia, nechtěl uvést.
„Každý má právo na svůj názor. Já do tohoto procesu ale jako osoba nevstupuji,“ dodal Petrášek k usnesení děčínského zastupitelstva, které se proti slučování postavilo.

Nahoru

5. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA LIBERECKÉHO KRAJE DNE 31.05.2011

Bod pořadu jednání: 68.
Předkládá: Bc. Radek Cikl
Návrh na usnesení:
Zastupitelstvo kraje po projednání
r o z h o d u j e
1. a) o sloučení Gymnázia, Frýdlant, Mládeže 884, příspěvková organizace, jakožto
organizace slučované, se Střední školou hospodářskou a lesnickou, Frýdlant, Bělíkova
1387, příspěvková organizace, jakožto organizací přejímající, s účinností k 1. 9. 2011,
b) o změně názvu přejímající organizace na Gymnázium a Střední odborná škola,
Frýdlant, Bělíkova 1387, příspěvková organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
c) o tom, že Gymnázium a Střední odborná škola, Frýdlant, Bělíkova 1387, příspěvková
organizace přebírá všechna práva, povinnosti a závazky slučované příspěvkové
organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
2. a) o sloučení Střední odborné školy, Česká Lípa, Lužická 588, příspěvková organizace,
jakožto organizace slučované, se Střední odbornou školou a Středním odborným
učilištěm, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace, jakožto organizací
přejímající, s účinností k 1. 9. 2011,
b) o tom, že Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Česká Lípa, 28. října 2707,
příspěvková organizace přebírá všechna práva, povinnosti a závazky slučované
příspěvkové organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
s c h v a l u j e
1. úplné znění zřizovací listiny Gymnázia a Střední odborné školy, Frýdlant, Bělíkova
1387, příspěvková organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
úplné
GINUSN02 Zpracováno systémem GINIS® GORDIC® spol. s r. o. 2 / 8
2. znění zřizovací listiny Střední odborné školy a Středního odborného učiliště,
Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
r u š í
1. zřizovací listinu Gymnázia, Frýdlant, Mládeže 884, příspěvková organizace, s účinností
k 1. 9. 2011,
2. zřizovací listinu Střední odborné školy, Česká Lípa, Lužická 588, příspěvková
organizace, s účinností k 1. 9. 2011,
s o u h l a s í
1. s materiálem Změny ve středních školách zřizovaných Libereckým krajem -
kompromisní opatření dohodnutá pracovní skupinou pro optimalizaci středního školství
v Libereckém kraji
2. s návrhem ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josefa Dobeše o převzetí
zřizovatelských funkcí ke Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské, Kamenický
Šenov, Havlíčkova 57, příspěvková organizace Ministerstvem školství, mládeže a
tělovýchovy České republiky,
a u k l á d á
1. Bc. Radku Ciklovi, náměstkovi hejtmana, pověřeného vedením resortu školství,
mládeže, tělovýchovy a sportu, předložit příslušnému správnímu úřadu žádosti o změny
zápisu v rejstříku škol a školských zařízení.
Termín: 31. 07. 2011
2. Bc. Radku Ciklovi, náměstkovi hejtmana, pověřeného vedením resortu školství,
mládeže, tělovýchovy a sportu, vést jednání s Ministerstvem školství, mládeže a
tělovýchovy ČR směřující k převodu zřizovatelských funkcí Střední
uměleckoprůmyslové školy, Kamenický Šenov, Havlíčkova 57, příspěvková organizace.

http://liberecky-kraj.kraj-lbc.cz/page4126/navrh-programu-05-jednani-zastupitelstva-2011

Nahoru

O reformě středních škol zastupitelé Libereckého kraje nejednali

Reformu středních škol v Libereckém kraji v úterý zastupitelstvo neprojednalo. Už podruhé ji po diskusi náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD) z jednání stáhl. Zastupitelstvo se k projednávání návrhu znovu vrátí na svém zasedání v červnu. Součástí návrhu byl i převod Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově ministerstvu školství. Převzetí školy ministerstvem od 1. září je tak vážně ohroženo, řekl Cikl.

O další etapě reformy středního školství v Libereckém kraji se diskutuje už od konce loňského roku. Návrh původně počítal se sloučením a zánikem pěti škol. Kapacita středních škol v kraji se měla snížit z 25.877 míst na 22.634, což představuje dvanáctiprocentní redukci kapacit. Bez toho bude kraj v letech 2011 až 2014 na dofinancování škol potřebovat přes půl miliardy Kč. Tento návrh byla ale pro zastupitele nepřijatelný a setkal se s odporem široké veřejnosti.

Dnes proto kraj předložil výrazně redukovaný návrh. Zastupitelé měli schválit sloučení dvou středních škol v České Lípě a Gymnázia Frýdlant s tamní střední školou lesnickou. To ale Frýdlant odmítá a žádá převedení gymnázia do své správy. "Nabízíme řešení, a já jsem přesvědčený, že je to řešení dobré. Město je na sebe připraveno převzít velký závazek, region to ale potřebuje a my to zvládneme," řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS), který se obává, že ekonomicky slabý region přijde o mladé lidi. S kritikou se setkal i návrh na redukci tříd na osmiletých gymnáziích.

Nahoru

Reforma škol opět neprošla.

Liberecký kraj - Střední školy v kraji zatím zůstanou tak, jak jsou. Reformu zastupitelé odložili.

Jak ale prosáklo z kuloárů, radní Cikl nepředložil ke schválení to, na čem se politici ve skupinách dohodli. Občanští demokraté tak neváhali a hozenou rukavici zvedli. Až přímo na zastupitelstvu se vytasili s vlastními návrhy.

http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/reforma-skol-opet-neprosla20110531.html
http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/politici-se-opet-na-reforme-skol-nedohodli20110531.html

Nahoru