Dnes je 21. 09. 2024
svátek má Matouš

Střední školy na Českolipsku čeká úbytek žáků

Liberecký kraj představil projekci vývoje počtu žáků jím zřizovaných středních škol. Z ní vyplývá, že se v nejbližších letech některé střední školy budou potýkat s výrazným nedostatkem žáků, což by v důsledku mohlo vést k jejich podfinancování a následnému zániku. Na Českolipsku by měly být nejvýrazněji postiženy obě sklářské školy.

 

Grafy, které představil Liberecký kraj,  srovnávají počty žáků v jednotlivých školách k roku 2005 a 2010 se střední variantou projekce pro rok 2015. Zohledňují změny demografické křivky i dosavadní vývoj jednotlivých škol. Projekce znázorňuje stav, k němuž by školy pravděpodobně došly v případě, že by nedošlo k žádným změnám, slučováním ani přesunům oborů. Na Českolipsku lze mírný pokles žáků očekávat jen u Obchodní akademie, Střední průmyslové školy a Gymnázia v České Lípě a také u Gymnázia v Mimoni, které ale není zcela naplněno již nyní.

Stejně jako v ostatních okresech Libereckého kraje se ale předpokládá výrazný úbytek žáků na odborných školách. Střední odborná škola v České Lípě ztratila za posledních pět let téměř 150 žáků, a pokud nedojde ke změnám v síti škol, je pravděpodobné, že v roce 2015 klesne až na 240 žáků, kdy bude velmi obtížné školu nadále financovat. Situace této školy by se tak dala vyřešit sloučením se sousední SOŠ a SOU Česká Lípa. Také tato škola se potýkala s úbytkem, přestože se i zde očekává další pokles i tak by škola zůstala největší v kraji s předpokládanými 1314 žáky v roce 2015 i v případě, že by ke sloučení nedošlo.

Asi nejvýraznější problémy s existencí škol jsou patrné na obou školách sklářských. V případě, že by nedošlo k navrhovanému sloučení, pravděpodobně by v horizontu několika let zanikly obě školy. Na následujících grafech č. 1 a č. 2 můžete porovnat předpokládaný vývoj na obou školách ve třístupňové projekci až do roku 2018. Z nich je patrné, že novoborská sklářská škola bude v roce 2018 vzdělávat 83 žáků ve všech formách vzdělávání (tedy včetně nástaveb) a v Kamenickém Šenově bude ve všech třídách do školy docházet 11 dětí. To je skutečně velmi málo, pokud by ještě došlo k utlumení oboru Gymnázium v Novém Boru, jak požadují oponentní návrhy, znamenalo by to faktickou likvidaci obou zdejších škol.

Obecně lze konstatovat, že odborné školy, včetně těch sklářských, mohou být zachovány jedině v případě racionálního soustřeďování oborů na sloučených pracovištích a zároveň utlumování kapacit všeobecně vzdělávacích škol. Pokud zůstane síť škol v současné podobě, bude to pro Českolipsko pravděpodobně znamenat konec obou sklářských škol, výrazné problémy na SOŠ Česká Lípa a snižování výpovědní hodnoty přijímacího řízení na maturitních oborech.

Komentáře

V Novém Boru se plánuje utlumit bez náhrady stávající gymnázium

Novoborská sklářská škola bude v roce 2018 vzdělávat 83 žáků . Kapacita školy 650 žáků. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Kamenický Šenov 11žáků. Kapacita: 180 žáků.
Co je ekonomicky levnější?
Naplnit menší školu 94 žáky na 53%, nebo udržovat větší prázdnou školu na 14,46 %?Loni Šenov přijal sedmnáct studentů a letos očekává, že by se mohl dostat minimálně na stejné číslo . ( strašení demografickou křivkou, která pana Cikla neposlouchá :-), platí jen pro určité školy. Třeba Nový Bor, tam klesá strměji.Nemá na tom vliv kvalita školy a samotný výběr žáky?

„Škola v Kamenickém Šenově má díky své tradici a odborníkům nadregionální význam, žáci zde stále projevují zájem o studium,“ uvedla zástupkyně ředitelky českolipské Euroškoly Petra Kašparová a dodala, že do prvního kola přijímacího řízení se na šenovskou školu přihlásilo sedm žáků, přitom do Nového Boru, kam se má nejstarší sklářská škola na světě přestěhovat, nepřijali ani jednoho žáka.

Právě v Novém Boru plánuje ODS utlumit bez náhrady stávající gymnázium, které spadá pod tamní sklářskou školu. „Gymnázia by měla plnit funkci výběrové školy, gymnázium v Novém Boru toto kritérium nesplňuje,“ myslí si Kašparová.

Pěnička vidí možnost zachování sklářských škol, které se potýkají s nízkým počtem žáků, v dotování z provozních úspor. „Kdyby se v Novém Boru uzavřela nákladná školní huť a těch několik žáků si pro praxi pronajímalo sklářské pece u soukromníků, zůstalo by na sklářské školy deset miliónů korun,“ podotkl Pěnička.

Nahoru

Re: Střední školy na Českolipsku čeká úbytek žáků

Nepoužívá tuto školní huť za výhodných podmínek pan Šípek ?

Nahoru

Re: Střední školy na Českolipsku čeká úbytek žáků

Demografická křivka je jedna věc, ale odhadnout na 7let dopředu, jaké školy a obory budou studenti preferovat, to už je opravdu majstrštych. To by nedokázal předpovědět ani Valtr Komárek, Miloš Zeman a Václav Klaus ve své nejlepší éře v Prognostickém ústavu. Liberecký školský expert, soudruh Cikl to ale dokáže....Blahopřeji!!! Měl jsem hrozivý sen. ....Zdálo se mi, že tahle třicetikorunová strana vyhrála další volby..... Viděl jsem okna a dveře všech škol zatlučené prkny....Budu se modlit , psát články a demonstrovat, aby to nebyla realita!!!

Nahoru

Studijní zaměření Restaurování osvětlovadel.

Nové studijní zaměření Restaurování osvětlovadel na SUPŠS v Kamenickém Šenově.
Škola právě v této době již provádí pilotní ukázkové restaurování dvou historických svítidel z nichž jedno jí pro tento účel zapůjčil Národní památkový ústav v Praze.
http://www.czech-glass-school.com/novinka/417.html

Nahoru

Slučování středních škol 29. března za účasti Josefa Dobeše

Výbor pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport Zastupitelstva Libereckého kraje návrhnul ke sloučení pěti středních škol v Libereckém kraji. Materiál, budou zastupitelé projednávat již 29. března za účasti ministra školství Josefa Dobeše.

Výbor pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport :
Mgr. Stanislav Pěnička ODS
Mgr. Tomáš Vlček SOS
Mgr. Jaromír Dvořák SLK
PhDr. Kateřina Sadílková ODS
Bc. Dana Halberstadtová ODS
Ing. Jaroslava Čechová ODS
PaedDr. Jiří Týř ČSSD
Ing. Miroslav Králík ČSSD
Mgr. Blanka Hornová ČSSD
Kateřina Ludvíková ČSSD
Mgr. Miroslav Beran KSČM
Mgr. Dana Lysáková KSČM
Mgr. Danuše Hejlová KSČM
Jiří Löffelmann SLK
Ing. Eva Bartoňová ODS

„Z dvanácti přítomných členů výboru bylo devět pro sloučení, tři se zdrželi “

Nahoru