Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Reakce na výzvu k „záchraně“ Gymnázia v České Lípě

Gymnázium Česká Lípa není třeba „zachraňovat“, neboť jej nikdo neruší. V současnosti škola každý rok otevírá jednu třídu čtyřletého a jako jediné gymnázium v kraji hned dvě třídy osmiletého gymnázia (dvě třídy osmiletého gymnázia neotvírají ani velké liberecké školy).

Návrh, na kterém se shodla komise složená napříč politickým spektrem (tedy nikoliv já osobně), počítá s uzavřením jedné třídy osmileté. Na škole tedy zbude po jedné třídě každého oboru. V žádném případě tedy nedojde k tomu, že by se talentované děti z Českolipska nemohly přihlásit na osmileté gymnázium a byly tím nějak ochuzeny.

Zároveň se musím ohradit proti tvrzení, že jsem přislíbil, že k řešení změn ve středních školách budou vedena další jednání v červnu 2011. Na poradě s řediteli krajských škol jsem pouze zmínil, že v případě, že Zastupitelstvo Libereckého kraje nepřijme žádné rozhodnutí, budeme se všichni muset vrátit k jednacímu stolu s našimi školami pravděpodobně i v jednotlivých okresech. Pan ředitel May byl o záměru zredukovat dvě třídy osmiletého gymnázia na třídu jednu osobně informován již na kulatém stole 23. února. Není tedy mou chybou, že o tom pedagogický sbor neinformoval již dříve. Tvrzení, že určení termínu projednávání reformy v Zastupitelstvu bylo účelové, je samozřejmě nesmysl, jelikož harmonogram zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje je znám minimálně půl roku předem.

Zásadním problémem, který je třeba řešit, je nejen zhoršující se ekonomická situace středních škol, ale především také zhoršující se kvalita ve vzdělávání a hluboká nerovnováha v oborové nabídce. Ministerstvo školství před nedávnem deklarovalo, že by kraje měly postupně směřovat k tomu, aby se osmileté gymnaziální vzdělávání opět stalo výběrovým. A tak by v budoucnu počet žáků v osmiletých gymnáziích neměl přesahovat hranici pěti procent populačního ročníku. K redukci osmiletého gymnaziálního vzdělávání by tak mělo dojít napříč celým krajem i republikou. Konkrétně na osmiletý obor na Gymnáziu Česká Lípa se v letošním roce přihlásilo 66 uchazečů, škola jich do dvou tříd přijímá 60. Přijato nebylo pouze sedm uchazečů, ostatní v přijímacím řízení uspěli. O významném převisu a výběrovosti tedy nemůže být příliš řeč.

Školy skutečně nemohou za to, že dětí se rodí méně než dříve a ony jsou vcelku logicky nuceny přijímat téměř všechny uchazeče, aby měly více finančních prostředků na provoz školy. Systém se tím ale naprosto deformuje a ke škrtům tak musí dojít. Otázka je, zda na malých nebo velkých školách. Každá taková škola to vidí jinak. Malé školy přece „musíme chránit“ a velké „nesmíme oslabovat“. Kde ale tedy má k té skutečně potřebné redukci dojít? Domnívám se, že snížení kapacit osmiletého gymnázia na celém Českolipsku o pouhou jednu třídu nijak neohrozí možnosti skutečně nadaných dětí. A českolipské gymnázium místo šedesáti žáků bude přijímat třicet, pokud se jich i příští rok přihlásí mírně přes šedesát, alespoň si bude moci vybírat. Současně nemůže dojít k samovolné likvidaci školy pro nedostatek zdrojů, protože již dnes máme v kraji min. 5 gymnázií o 360 a méně žácích.

Bc. Radek Cikl, náměstek hejtmana

Komentáře

Re: Reakce na výzvu k „záchraně“ Gymnázia v České Lípě

By mě zajímalo, o jaké výběrovosti se hovoří na školách, kam se přihlásilo na třicet míst 12 zájemců (gymnázium na východ od Lípy) nebo takřka nikdo (na sever).

Nahoru

Re: Reakce na výzvu p.Cikla

"V žádném případě tedy nedojde k tomu, že by se talentované děti z Českolipska nemohly přihlásit na gymnázium.Zásadním problémem, který je třeba řešit, je především také zhoršující se kvalita ve vzdělávání.Gymnaziální vzdělávání se opět stalo výběrovým.Školy jsou vcelku logicky nuceny přijímat téměř všechny uchazeče, aby měly více finančních prostředků na provoz školy. Systém se tím ale naprosto deformuje." citace pana Cikla.

Jen ten Nový Bor do toho nějak nepasuje.

Nahoru

Re: Reakce na výzvu k „záchraně“ Gymnázia v České Lípě

"Konkrétně na osmiletý obor na Gymnáziu Česká Lípa se v letošním roce přihlásilo 66 uchazečů, škola jich do dvou tříd přijímá 60. Přijato nebylo pouze sedm uchazečů." Takže 66 minus sedm je 60. Za co se dávají bakalářské tituly? Za sledování Bakalářů s Menšíkem v roli moderátora?

Nahoru