Dnes je 03. 10. 2024
svátek má Bohumil

Ty krajské komise …

Tak se konalo zastupitelstvo kraje. Tradičně poslední úterý v měsíci, v dubnu tedy 30. - na Čarodějnice. Snad to bylo i příznačné pro dva body, které vzbudily největší ohlas a diskusi jak mezi zastupiteli, tak od té doby i v médiích a ve veřejnosti.

Zatímco početné majetkoprávní úkony a změny rozpočtu, rovněž tak početné změny zřizovacích listin příspěvkových organizací kraje, ba ani rozsáhlé podklady – zprávy, mapy, tabulky, vypovídající o stavu krajských komunikací a mostů zdaleka nevyvolaly zásadnější dotazy nebo debatu, tak informace určené pouze ke vzetí na vědomí ano.

Tou první bylo Programové prohlášení rady kraje. Jen pro jistotu připomenu, že krajská rada je tvořena zástupci dvou stran, které vytvořily nejtěsnější koalici 23 hlasů v zastupitelstvu majícím 45 členů. Jde o Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a jak s oblibou dodávám: „místní odnož TOP09“, a volební stranu Změna pro Liberecký kraj (ZLK), složenou ze Strany zelených a politického hnutí Změna. To zase hodnotím jako „populistické hnutí vůdcovského typu“ - to jen aby bylo jasno v mých názorech.

Klub zastupitelů KSČM přeložil stručné jednotné stanovisko, ve kterém konstatoval, že si vyžádá oddělené hlasování o tomto bodu a nebude ho podporovat. Vedle toho ale stanovisko zdůrazňovalo, že náš klub je připraven jednotlivé záměry, akce, cíle ..., které jsou v souladu s naším volebním programem a jsou tedy v zájmu občanů Libereckého kraje, podpořit. KSČM nejde o opozici za každou cenu, nebo tzv. nulovou toleranci.

Pokud má někdo ze čtenářů i-novin zájem, může se s Programovým prohlášením seznámit na webu kraje. Já zde jen uvedu, že má 10 stran a jde v podstatě o části volebních programů stran koalice a evidentně vzniklo způsobem „kopíruj a vlož“. Je tedy vnitřně nesourodé, obsahuje jak věci, které již byly splněny, ale také věci, které možná mohly být zajímavé ve volební kampani, ale v praxi jsou prostě neproveditelné či nastaly ze zákona a podobně. Přesto některé kolegyně a někteří kolegové z dalších dvou „opozičních“ stran – ČSSD a ODS (uvozovky proto, že ODS nepovažuji za čistě opoziční) rozebírali právě tyto jednotlivosti v poměrně obsáhlé debatě.

Druhá, a tentokrát skutečně až vášnivá debata nastala u informace o zřízení komise rady kraje s názvem Protikorupční rada kraje. V nutnosti potlačovat korupci - vytvářet protikorupční prostředí, prosazovat transparentnost nejen ve veřejných zakázkách, ale v celé činnosti zastupitelstva a krajského úřadu se před volbami shodly napříč snad všechny kandidující strany. Jen jedna jediná, Změna pro Liberecký kraj, ale měla ve volebním programu vytvoření jakéhosi „protikorupčního pracoviště“ na úrovni kraje. Tato gumová formulace se projevila i v tom, že možný charakter „pracoviště“ se v předkládaných úvahách a záměrech měnil od oddělení (odboru) KÚ, přes právě komisi rady až po třeba zadávání „projektů renomovaným protikorupčním organizacím“. Nakonec z toho vzešla komise rady a požadavek na vypsání grantů pro „protikorupční organizace“ v objemu 2 miliony korun na rok 2013 …

Jistě velmi zajímavé bylo, že v diskusi vystoupil ostře proti ustavení komise krajský koaliční zastupitel a starosta Chrastavy Michael Canov (SLK) – až tak ostře, že další koaliční zastupitel Jaromír Baxa (ZLK) označil koalici za fakticky menšinovou. Tak uvidíme jak, nejen tento střet, koalice ustojí. Pan Canov ale nebyl sám, ke kritice zřízení komise se přidali další a další. Například pan Beitl nebo paní Žatecká a debata tak úspěšně přesáhla hodinu. 

Zastupitelský klub KSČM také nepodporuje ustavení této komise. Přesto jsme do ní nominovali Mgr. Věru Skřivánkovou, právničku a členku Kontrolního výboru zastupitelstva. Tím je asi řečeno proč – někdo musí kontrolovat i tuto komisi … Ale vážně, nejsem příznivcem takových nesystémových řešení. Podle mne je to obdobné, jako zavádění systémů řízení jakosti podle norem ISO na úřadech. Pro úřady platí zákony, interní předpisy a především osobní odpovědnost zaměstnanců, vedoucích pracovníků a (v samosprávě) jejich nadřízených orgánů. Tady jde o jakousi paralelní kvazistrukturu, která má suplovat orgány činné v trestním řízení. K tomu ale není vybavena zákonnými pravomocemi – komise rady jsou toliko poradní a iniciativní orgány. V tomto případě se ale obávám, že jde skutečně jen o přesun zmíněných 2 milionů z krajského rozpočtu do rozpočtů nevládních „neziskových“ organizací, které si z boje proti korupci udělaly jakýsi štít, za který schovávají své živobytí.

Přes tato vzepětí aktivity nás, zastupitelů, skončilo jednání nakonec nezvykle brzy – před půl šestou odpoledne tak, aby mnozí stihli tradiční pálení čarodějnic. Příští zastupitelstvo  28. května bude v netradiční čas – až od 16 hodin.

 

František Chot,

zastupitel kraje (KSČM)

Komentáře

Re: Ty krajské komise …

Dobré dopoledne,pane Zahradníku.
Komise byla schválena už v lednu radou kraje - jako instituce, a v dubnu rada jmenovala konkrétní osoby - členy. Zastupitelstvu byla informace předložena toliko na vědomí. To, že většina zastupitelů hlasovala proti, nebo se zdržela, nemá na její existenci vliv - jde o pravomoc rady kraje, podle zákona o krajích.
Nejen já, ale jsem přesvědčen, že celý klub zastupitelů KSČM, jsme proti vypsání dotačního programu v objemu 2 milionů korun.

Hezký den,
F. Chot

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

Hezké sváteční ráno.
Ano, jak záměr zavedení tohoto dotačního programu, tak i každou jednotlivou dotaci (v případě schválení programu) musí projednat a schválit zastupitelstvo kraje.
F. Chot

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

Milý Františku! Ke komisím obecně. V ČL svého času platilo a respektovalo se, že jedna část komise byla složena dle politických delegací a druhá z nominovaných osobností, které v dané oblasti byly erudované, činné a uznávané. Postupem let toto, podle mého slušné pravidlo, bylo negováno. Akcentovalo se pouze politické zastoupení, navíc s negací vůči opozici... Kraj lepší nebyl, naopak. Je to podle Vás dobré? Odpověď prosím i při úvaze, že jste součástí koalice...

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

I Vám přeji hezké sváteční ráno, paní BL.
Podle mých informací, by již na květnovém zastupitelstvu Č. Lípy mělo dojít k "vylepšení" - zvýšení počtu členů výborů z řad "opozice".
Obecně ke složení výborů/komisí: optimální by bylo spojení odborného a politického zastoupení v jedné osobě :-). Jinak zkušenosti ukazují, že především odborné zastoupení se někdy mění v zastoupení sama sebe.

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

Členové komisí rady kraje dostávají odměnu. Stejnou a za stejných podmínek, jako členové výborů zastupitelstva.
Hezký den.

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

Nechápu postoje KSČM.V programu napíše,jak bude štřit peníze ,pak hlasují za zvýšení odměn zastupitelů ve správních orgánech,teď zas vadí peníze na boj s korupcí.Proč?
Proč by takováto komise nemohla fungovat jako ty ostatní?Proč jste proti?
Já se do ní hlásím a zadarmo.A zkušeností a poznatků mám habakuk! :o))))
.....které jsou v souladu s naším volebním programem a jsou tedy v zájmu občanů Libereckého kraje...co vás opravňuje k takovým silným slovům?Zvyky z dřívějška?

Nahoru

Re: Ty krajské komise …

Dobrý den, především se omlouvám, že jsem Váš diskusní příspěvek zaregistroval až s týdenním zpožděním :-(

Velmi oceňuji, že jste si text pročetl až tak, že jste zachytil obrat: "... které jsou v souladu s naším volebním programem a jsou tedy v zájmu občanů Libereckého kraje ...". Nad napsáním toho důležitého slova "tedy", jsem poměrně dlouho přemýšlel. Nakonec jsem se rozhodl ho použít - i jako určitý špílec, kdo si všimne ...
Ozval jste se jako jediný.
Ale ano, rozhodně jsem přesvědčen, že náš program, program KSČM, je ku prospěchu občanů Libereckého kraje.

K tzv. Protikorupční radě rady kraje :-) - stručně řečeno, pokud se někdo (nevládní nezisková organizace) výrazně podílí na tvorbě Protikorupční strategie vlády ČR (u stávající vlády obzvlášť "úsměvné"), poté jsou jeho zástupci nominováni a jmenováni do Protikorupční rady Libereckého kraje a jako první je vznesen požadavek na vypsání dotačního programu o objemu 2 miliony korun s tím, že mají být určeny právě na podporu protikorupčních aktivit nevládních neziskových organizací, tak se podle mne "uzavírá kruh". Ostatní jsem uvedl v původním textu, tak snad jen doplním, že poctivé veřejné správě by více prospělo např. přijetí zákona o prokázání původu majetku, který poslanci KSČM již několikrát navrhovali a předkládali k projednání Poslanecké sněmovně.

Odměny zastupitelů (a členů výborů a komisí) - o tom bylo již mnoho napsáno, takže také jen stručně: v praxi měla tato předvolební populistická vábnička dopadnout zejména na opozici, nikoliv na vládnoucí krajskou koalici - odměn uvolněných radních se netýká. Protože jsem krajský Volební program KSČM na roky 2012 -2016 nejen projednával a spoluschvaloval, ale také jsem se podílel na jeho tvorbě, tak Vás ubezpečuji, že žádný populistický slib snížení odměn v něm není.

A Vaše nabídka spolupráce? Neumím si představit, jak někdo navrhuje radě kraje jmenování pana "růženína" :-))). Navíc se domnívám, že návrh na Vás by byl vhodnější od ODS či tak nějak ...

Hezký den.

Nahoru