Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

Radek Cikl: Učitelé si přilepší, ostatní zaměstnanci škol ne

Ředitelé škol stojí před svízelnou situací, zatímco pedagogové si dle nových tarifních tabulek polepší, nepedagogičtí pracovníci nejspíš půjdou s platy dolů.

„Liberecký kraj obdržel od Ministerstva školství na úhradu přímých nákladů, tedy na platy školních zaměstnanců, zhruba stejný objem prostředků jako v loňském roce. Rozdíl je v tom, že zatímco pedagogům tarifní tabulky přiznávají navýšení, prostředky na platy nepedagogických pracovníků se snižují oproti minulému roku o 10 %. Stát tedy fakticky přiměje ředitele škol, aby omezili mzdy kuchařům, účetním nebo školníkům,“ uvedl náměstek hejtmana LK pro školství Radek Cikl.

Poprvé se podle něj budou odděleně sledovat mzdové prostředky pro pedagogické a nepedagogické pracovníky, což znamená, že ředitelé škol nebudou všechny zaměstnance vyplácet z jednoho balíku peněz, ale ze dvou. A tak nebude možné, aby docházelo k přesunu financí mezi pedagogickým a nepedagogickým personálem.

„Objem prostředků pro nepedagogické zaměstnance škol se snížil o 10 %, ředitelé tak mají dvě možné volby. Snížit počet ostatních zaměstnanců, nebo všem snížit mzdy o 10 %. To by mohlo v praxi vést k úprku nepedagogických zaměstnanců ze škol,“ upozornil náměstek.

Mladí učitelé jsou na tom lépe

Zatímco u většiny státních zaměstnanců došlo ke snížení tarifních platů o 10 %, učitelé se stali jedinou skupinou, která si přilepšila.

„Neobvyklý krok s rozdělením prostředků pro pedagogy a nepedagogy má nejspíš zajistit, aby bylo navýšení platů učitelů jasně zřetelné a kontrolované. Ministerstvo tak chce pravděpodobně ukázat, že se pedagogům skutečně přidalo,“ dodává Cikl.

Změna tarifních tabulek výrazně zvýšila platy především mladším učitelům, kterým může na bankovní konto přijít až o pět tisíc korun měsíčně více. Platy pedagogů letos posílí také rozvojový program, který je u každé školy jiný a pomůže zmírnit dopad změny tarifních tabulek a pokrýt zvýšené finanční náklady u škol s mladšími pedagogy.

Komentáře

Na 23 školách na severovýchodě Čech se zlepší podmínky k výuce

Na 23 školách na severovýchodě Čech se zlepší podmínky k výuce. Rada Regionálního operačního programu (ROP) mezi ně rozdělí dotaci 157 milionů korun z evropských fondů. Peníze jsou určeny pro střední školy a odborná učiliště v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji, sdělila mluvčí rady Eva Jouklová. O dotace se ucházelo 31 projektů, mezi neúspěšnými skončila mimo jiné i sklářská průmyslová škola v Kamenickém Šenově na Českolipsku.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Škola žádala z ROP o dotaci na přestavbu kovářské dílny a svařovny, nové vybavení ateliéru designu světelných objektů a počítačové třídy. "Projekt za více než půldruhého milionu korun měl zásadním způsobem přispět k obnově vybavení a zkvalitnění výuky," řekl zástupce ředitelky školy František Janák. Kraj ale projekt zastavil, stejně jako loni nepodpořil další dva projekty školy zaměřené na oblast vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla : "Nelze podle mě vyloučit, že školu zařadí ministerstvo do nové skupiny takzvaných škol rodinného stříbra a převezme ji do správy."

Oficiální návštěva hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera v Novém Boru se uskuteční v úterý 8. února.Hodlá navštívit novoborskou sklářskou školu, jejímž zřizovatelem je kraj.
Ani jeho finanční podpora nepomůže naplnit žáky skoro prázdnou školu - pomník ČSSD.
Kraj ve škole loni investoval 9 milionů.

Nahoru

ČSSD v Libereckém kraji.

Od vzniku kraje stojí v jeho čele. Nejprve po dvě volební období vládla spolu s ODS a od posledních voleb, kdy zvítězila, vládne spolu se Stranou pro otevřenou společnost a za podpory komunistů.

Nahoru